Хебър поведе с 2:0, но загуби в Берлин

Време за четене: 4 минути

Хебър бе много близо, но не успя да поднесе първата изненада на старта на най-престижния европейски турнир – Шампионска лига.

Момчетата на Камило Плачи отстъпиха като гости на германския Берлин РВ с 2:3 (25:23, 25:23, 17:25, 26:28, 12:15 ) в първия си мач от група В, който се игра в легендарната зала “Макс Шмелинг”. Над 130 минути продължи битката, в която  домакините излязоха краен победител.

Началото бе повече от великолепно за Хебър.

Нашите представители стартираха с пълна мобилизация и показаха концентрирана игра на всяко ниво. Резултатът не закъсня и Хебър поведе ударно с 6:2. Това им даде още по-голяма увереност и разликата нарасна на пет точки 10:5. Германците изпаднаха криза и започнаха да грешат. Хебър увеличи преднината си на 17:11 и бе пълен господар на игрището. Немците все пак не оставиха нещата така и започнаха да намират себе си и постепенно намалиха пасива си, като в решителните минути разликата стана само точка – 23:22. Това не повлия на тима ни, който запази присъствие на духа, а успешна атака на Якопо Масари сложи финалния акорд за 1:0.

Втората част бе доста по трудна за нашите, но те отново не се препънаха.

Германците започнаха да влизат в ритъм и поведоха в резултата 6:3. На свой те поеха водачеството, като в средата на гейма водеха с 16:12. В този момент Хебър отново изригна. Нашите засилиха сервиса и направиха точкова серия, като излязоха с едни гърди напред 17:16. Възходът продължи и след сервис на Симон Хирш “тигрите” вече водеха с три точки 20:17. Домакините успяха да се върнат и изравниха при 21:21. Последва равностойност. В най-важния момент опитът и класата на Хебър си каза думата. Българските волейболисти устояха на всички атаки на съперника,  а Якопо Масари затвори за втори пореден път гейма за 2:0.

Спад в редиците ни настъпи в третата част, което се отрази негативно.

Българските волейболисти намалиха оборотите, а това бе използвано в пълна сила от германците. Те се разиграха и взеха предимство още от началото. Нашите не успяха да се противопоставят и заиграха ролята на догонващ. Камило Плачи потърси смяна, като на поста диагонал се появи Трифон Лапков. Ситуацията обаче се запази през целия гейм, като Берлин го спечели и се върна в мача.

Хебър изпусна страхотен шанс да спечели четвъртия гейм и да затвори мача с 3:1 в своя полза.

Волейболистите на Камило Плачи започнаха равностойно до 12:12. След това те се откъснаха с 18:14, запазиха водачеството почти докрай. След като водеха с 24:22, не не можаха да реализират два геймбола и Берлин изравни 24:24. В последвалата борба, домакините показаха повече устойчивост и изтръгнаха гейма с 28:26, като докараха развоя до тайбрек. В него отново имаше паритет, но в решителните минути германците отбелязаха по-добра игра и наложиха волята си, като се поздравиха с крайното 3:2.

Най-резултатни Хебър бяха италианецът Якопо Масари с 20 точки (3 аса, 1 блок) и Тодор Алексиев с 20 точки (1 ас). Симон Хирш добави още 13 точки 20 точки (1 ас, 3 блока). За Берлин с най-голям актив бе французинът Тимоти Карле, който завърши с 27 точки (4 аса, 1 блок,). Чешкият диагонал Марек Сотола добави още 25 точки (4 аса, 3 блока).

На 16 ноември Хебър ще бъде домакин на полския Алурон Варта Заверче в Пазарджик във втория кръг от група В на Шампионската лига.

Александър Иванов: Бяхме близо! Надявам в най-скоро време да зарадваме нашите фенове с победа.

Няколко точки не ни достигнаха. Не е лесно да се говори, защото бяхме много близко до победата. Бяхме на една ръка разстояние, но в крайна сметка искахме волейбол на високо ниво – получаваме го. Искрено съм щастлив, че успяхме да покажем какво можем до голяма степен. Разбира се, разочарован съм, че не успяхме да завършим това, което започнахме. Но нещата изглеждат оптимистични и се надявам в най-скоро време да зарадваме нашите фенове с победа, заяви президентът на Хебър Александър Иванов след мача.