Хебър и Берое закриват полусезона тази вечер

Време за четене: 7 минути

С мач от XV кръг на efbet лига Хебър и Берое ще закрият кръга и полусезона тази вечер в 20:00 часа на стадион “Васил Левски” в столицата на днешния 24 октомври 2022 година, понеделник.

Срещата между двата “зелени” отбора ще бъде предавана пряко и по Диема спорт.

Нашият отбор

Хебър ще търси победа срещу Берое днес, за да завърши полусезона на по-висока позиция от настоящата и да вземе важни точки в борбата за оцеляване. Наказан заради червения картон срещу ЦСКА е Алекс Гарсия Серано, а с контузии са Мауро Секуейра и Цветелин Тонев. Всички останали са на разположение на Владимир Манчев за срещата.

Отново от Община Пазарджик и клуба са организирали транспорт за феновете. Автобусите за София ще потеглят в понеделник, 17:45 часа, от стадион “Георги Бенковски”.

Съперникът

Преди изиграването на срещата „Берое“ заема 11 място с актив от 12 точки, а Хебър  е на 14 позиция с 10 пункта. В последните си 5 мача  гостите  от Берое записа победа, равенство и 3 загуби, а Хебър са в поредица от 1 победа и 4 загуби.

Николай Киров няма да може да разчита на Симеон Мечев, който е наказан за този двубой, а с контузия е Калоян Кръстев.

Един срещу друг

Двата отбора се срещат за първи път през сезон 1970/1971, в рамките на Южната “Б” група. През този сезон Берое е с класа над останалите отбори в групата и заслужено печели първото място и промоция за елита, а въпреки че записват едно от най-силните си представяния до момента (трето място в крайното класиране) футболистите от Пазарджик не успяват да се противопоставят успешно на лидера и губят и двата двубоя. Първият мач е изигран на 26 септември 1970 година под Аязмото и завършва с класически успех на Берое с 3:0. През април следващата година заралии дублират успеха си и с победа на пазарджишка земя, вкарвайки отново три гола, но този път пазарджиклии успяват да се разпишат веднъж и крайния резултат е 1:3.

Следващите два мача за първенство са през сезон 1974/1975, когато беройци отново за кратко се подвизават в Южната “Б” група и отново, като на парад преминават през своите съперници по обратния си път до “А” група. Този път, обаче, пазарджиклии оказват сериозна съпротива на безспорния лидер и не допускат загуба, като и двата мача завършват при резултат 0:0.

През сезон 1982/1983 двата отбора отново са заедно в състава на Южната “Б” група. Този път първият мач е изигран в Пазарджик и завършва с победа за гостите, които успяват да си осигурят комфортен аванс от два гола до 40-ата минута, а след почивката Илия Новаков успява да оформи крайното 1:2. Беройци си осигуряват и дубъл, печелейки и домакинството си през пролетта на 1983 година с 3:1, като автор на гола за Хебър е Лазар Димитров.

През сезон 1989/1990 идва времето и за първия мач между двата отбора на ниво “А” група, който се изиграва на 23 септември 1989 г. стадиона в Стара Загора. Пред погледа на около 9000 зрители двата отбора правят добър мач, който завършва без победител. Чешмеджиев открива за домакините в 66-ата минута, а след още 6 минути Радко Димитров изравнява за крайното 1:1. През пролетта на 1990 година Хебър изпитва затруднения в играта си и най-вече в постигането на добри резултати и поради тази причина мачът с Берое се явява като добър шанс за спиране на негативната серия, но уви – въпреки демонстрираното желание за победа, пазарджиклии напускат терена с наведени глави. Калайджиев и Бончев на два пъти преодоляват Васил Василев след почивката, а в края на мача Калин Пехливански успява да вкара почетното попадение за Хебър и мачът завършва 1:2.

При второто си участие в майсторската група, през сезон 1991/1992, хебърци отново не успяват да запишат победа над своя съперник, като малка утеха е, че този път не губят, но двете равенства срещу Берое в крайна сметка са недостатъчни за пазарджиклии, които завършват на последното 16-о място в крайното класиране. Есенният сблъсък в Пазарджик завършва при резултат 1:1 след като Кирил Василев открива в края на първото полувреме, но след почивката Трендафилов изравнява, а мачът в Стара Загора завършва без отбелязан гол.

След няколко години двата отбора подновяват съперничеството си, отново в “Б” група, като първият мач е изигран на 30 август 1995 година и в него беройци продължават доминацията си срещу пазарджиклии, печелейки с 1:0 на своя стадион след точен удар на Демирев. Ответният мач, изигран на 9 март 1996 година в Пазарджик, най-накрая слага край на черната серия за Хебър срещу Берое. Два гола на Калинов и един на Васил Иванов носят първата победа срещу заралии в историята на съперничеството между двата отбора.

Последните шампионатни двубои между Хебър и Берое датират от сезон 2000/2001, когато пазарджиклии показват признаци на преодоляване на “комплекса Берое” и записват победа и загуба в преките сблъсъци. Есенният мач в Пазарджик повтаря резултата от предишния сблъсък – 3:0 за Хебър, като в герой за пазарджиклии се превръща Димитър Мутафов, който отбелязва два бързи гола след почивката, след като преди това Мартин Деянов дава аванс на домакините. Ответният сблъсък в Стара Загора завършва 1:1, като отново голът за Хебър е дело на Мутафов.

Любопитни факти:

• Двата отбора никога не са се срещали в два последователни сезона. В четирите сезона, когато двата отбора се срещат в рамките на Б група Берое на три пъти печели промоция (1970/1971, 1974/1975 и 1982/83) и веднъж изпада (1995/1996). След срещите в А група Хебър изпада на два пъти (1989/1990 и 1991/1992), а след края на сезон 2000/2001 се случва до болка познатото на пазарджишките фенове преместване на отбора в Петрич;
  • Двубоите в елита преминават сравнително равностойно, като цели 4 от тях завършват без победител, а само по веднъж двата отбора успяват да се победят;
  • Въпреки явното превъзходство на заралии в директните двубои, Хебър успява да спечели последните си две домакинства за първенство срещу Берое;
  • За първи път някой от двата отбора ще домакинства на съперника си в друг град;
  • срещу ЦСКА в миналия кръг наставникът Владимир Манчев първи от треньорите през сезона направи вратарска смяна в хода на шампионатен двубой – на почивката замени Хадим Ндиайе, допуснал един гол, с Петър Дебърлиев, инкасирал 3 попадения в следващите 45 минути;
  •  само Октай Хамдиев е вкарал повече от гол за пазарджиклии, единствен той е играл във всеки от 14-те досегашни мача на тима все като титуляр, като 10 пъти е бил заменян;
  • в предишния кръг пазарджиклии станаха предпоследният 15-и отбор в лигата с червен картон за свой футболист – Алекс Серано. Само играч на Славия още не е бил отстраняван от терена;
  • с Николай Киров начело старозагорци спечелиха само 1 точка в 4 мача (с 0:0 срещу Пирин в Благоевград), като все още не са отбелязали гол. Срещу Лудогорец в миналия кръг за първи път през сезона беройци допуснаха 4 попадения в рамките на едно полувреме (второто);
  • в предишния кръг Димитър Пиргов пропусна първи мач от началото на сезона, така с максималния брой срещи (по 14) в тима останаха трима – Симеон Мечев, Абубакар Тунгара и Серкан Юсеин;
  • срещу лудогорци дебют в Първа лига записа бранителят от клубната школа Симеон Германов. Така игралите за заралии през сезона станаха 22-ма.

Билетите

Цената на билетите е 10 лева и за домакините от Пазарджик и пропуските може да бъдат купени единствено от касите до стадион “Васил Левски” в столицата. За феновете на Берое ще бъде отворен сектор „Г“, вход 17, а цената на билетите ще е 10 лева, като те ще се продават на самия вход, един час преди началото на мача.

Съдиите

Станимир Тренчев ще бъде главен съдия на двубоя, а негови помощници ще бъдат Мартин Венев и Владимир Велев. Четвърти рефер е Венцислав Митрев, а на ВАР са Георги Иванов и Георги Тодоров. Делагат на БФС е Христо Ботев, а съдийски наблюдател е Георги Виделов.