Хебър загуби от Аркада на старта на Шампионската лига

Време за четене: 5 минути

Хебър записа тежко начало в най-престижния европейски турнир – Шампионската лига.

Воденият от Камило Плачи тим отстъпи на румънския шампион Аркада (Галац) с 0:3 (22:25, 19:25, 24:26) в първия двубой от втори квалификазционен кръг на надпреварата, изигран в зала “Васил Левски”. Реваншът в Галац ще се изиграе на 12 октомври (сряда) от 18:00 часа. Нашият отбор запазва шансове да продължи напред. Това може да се случи, ако Хебър спечели при гостуването си с 3:0 или 3:1 гейма. Тогава ще се изиграе т. нар. “златен гейм”, който ще определи крайния изход. Старши треньорът Камило Плачи даде шанс за изява на по-голямата част от състезателите си.

Стартов състав:

Хебър: Александър Туш, Якопо Масари, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев, Николай Николов, Петър Премович, Теодор Салпаров – либеро (Добромир Димитров, Трифон Лапков, Мартин Симеонов, Пламен Шекерджиев).

Многото здравословни проблеми и контузии изглежда повлияха на Хебър за неуспешния старт в турнира.

Тимът игра под напрежение и не показа реалните си възможности, въпреки че имаше своите шансове. В решителния трети гейм  “тигрите” имаха превес през почти цялото време, но пропуснаха възможността да го спечелят и да намалят пасива си. Хебър водеше с 24:21, но не можа да затвори, след като противникът успя да изравни и да обърне за 26:24.

Двата отбора започнаха равностойно (4:4), след което румънският шампион  се мобилизира и дръпна (6:4).

Волейболистите на Серджу Станчу поддържаха играта стабилна, като постепенно увеличи преднината. “Тигрите” обаче набраха инерция и стопиха разликата след добра игра на блокада. Съперникът обаче навакса и отново взе водеща роля (15:12). В ключовите моменти пазарджиклии се върнаха в играта (20:20), но Аркада успя да надделее и да заформи за пореден път интрига. Първенецът на северната ни съседка поведе в мача след 25:22.

Хебър поведе във втората част, вземайки аванс от три точки (7:4).

Аркада изправи родния тим на нокти, като успя да стигне до равенство. Момчетата на Камило Плачи обаче заиграха още по-вдъхновено, оставяйки съперника на достатъчно добра дистанция (11:8). До средата на гейма играта на “тигрите” вървеше отлично, но противникът успя максимално да ги затрудни. Впоследствие силите бяха изравнени (15:15), като се стигна и до обрат след два поредни аса на латвийския посрещач Кристапс Шмитс. Сервисът на румънския шампион пропука посрещането на Хебър и воденият от Серджу Станчу тим отново надделя.

Третият гейм тръгна идентично на втория с преднина за българския шампион (5:3 и 7:5), като положението се запази и в следващите минути.

Разликата остана стабилна, въпреки че противникът продължи да тормози с атака и сервис. В ключовите ситуации обаче Аркада отново скъси дистанцията и играта продължи точка за точка. Блокадата на момчетата на Камило Плачи заработи отлично и родният първенец стигна първи до геймбол (24:21). Съставът от северната ни съседка обаче влезе в серия, стигайки до 24:24. Впоследствие Аркада стигна до мачбол и успя да реализира и втория при 26:24, за крайното 3:0 гейма.

Най-резултатен бе Петър Премович с 14 точки (2 аса), с толкова се разписа и Тодор Алексиев. Якопо Масари завърши с 9 точки. За съперника Оскар Мадсен реализира 14 точки, Александру Рата приключи с 10 точки (2 аса). Ахроржон Собиров се отчете с 8 точки (3 блокади).

Камило Плачи: След седмица ще играем много по-добре.

Не беше изненада за нас, че Аркада се представи толкова силно в този двубой. Съперникът вече имаше мачове. Изяви се за Суперкупата на Румъния и очаквахме той да играе така добре подредено и днес. Но очаквах друг резултат, а не 0:3. Видя се на игрището, че този отбор е по-напред в подготовката от нас. Ние играхме така, както можем в този мач. Не се представихме на пълните си възможности. Но съм сигурен, че след една седмица ще играем много по-добре. За реванша ще видим какво можем да направим да противодействаме по-добре на техния сервис, защото имаме добри посрещачи. Октомври е, все още всичките ни механизми, особено на сайдаут и контратака са в началото. След няколко седмици ще бъдат много по-добре, и на това отдавам загубените три геймбола в третата част. Това, което трябва да търсим е след една седмица да играем по-добре от днес. Но също е важно и какво ще направи и съперникът.

Тодор Алексиев: Ще се борим докрай.

За мен е неочаквано да загубим по този начани с 0:3. Изтървахме си нашите шансове. съперникът игра по-добре и по-организирано от нас и такъв е резултата. Сервисът им не не беше толкова тежък. Вкараха три-четири силни сервиса на правилните места и така става. Ние винаги играем доста по-добре във вторите си мачове срещу който и да е противник. Така че, отиваме в Румъния и ще се борим докрай. Отборът ни е добър, но не показваме капацитета си на момента. Сработката ни липсва още на този етап. Шансове имаме. Каквито – такива. Ще играем нашия най-добър волейбол и ще видим.

Николай Николов: Нищо не е приключило! Имаме шанс да продължим напред.

Винаги е неприятно, когато губиш така. Днес Аркада издържа на напрежението. Играха с по-малко лични грешки, в атака се справиха доста добре. Ние не успяхме да противодойстваме на техния блок. Имахме доста сериозни проблеми. Може би това бе най-голямата трудност, която изпитахме. Имаме шанс да продължим напред. Днес търсихме победата, не успяхме да я постигнем. Ще се постараем да го направим при гостуването ни в Румъния. Нищо не е приключило! Много пъти историята е виждала какви ли не обрати. Пожелавам си това да ни се случи и на нас. Не мога да кажа, че ни изненадаха, просто те показаха по-добър волейбол. В никакъв случай не тряба да ни е оправдание, но в последните две-три седмици имаме проблеми с доста контузени състезатели. Това няма как да не се отрази на ритъма на игра. Пак повтарям, не се оправдаме с това. Излизаме на игрището и трябва да побеждаваме, но това са неща, които остават скрити за много хора. Борим се с тях. Сигурен съм, че вскеи един е дал максимума на игрището. Ще се постараем този максимум да го вдигнем за следващия мач. Като цяло Хебър е с почти нов отбор, има няколко нови състезатели. Все още нямаме нужната стиковка. Диагоналът, който бе първоначално Симон Хирш, претърпя операция, която никой не можеше да предвиди и се наложи спешно да се намери друг състезател. Успяхме да го направим, но той тренира от няколко дни с нас. Направи доста добър мач на фона на краткото време, от което тренира.