Преди Хебър – Ботев (Враца) на стадион “Васил Левски”

Време за четене: 6 минути

В ХI кръг на efbet лига на 16 септември, петък Хебър е домакин на стадион „Васил Левски“ в София от 17:15 часа на Ботев (Враца). Срещата може да бъде наблюдавана и по Диема спорт.

Нашият отбор

Хебър е в уникална серия от липса на наказани играчи. Въпреки жълтите картони в тези 10 изминали кръга все още няма играч с натрупани толкова, че да бъде наказан. Контузени са Боян Кнежевич и Мауро Секуейра. Всички останали играчи са на разположение на треньора за петия „домакински“ мач и надеждите са след равенството с Пирин днес да се поздравим с първа победа като домакин на националния стадион след като нашите нямат успех вече 5 поредни мача и се надяваме негативната серия да бъде прекъсната.

Отново от Община Пазарджик и клуба са организирали транспорт за феновете. Автобусите за София ще потеглят в петък, 15:00 часа, от стадион “Георги Бенковски”.

Съперникът

Врачани записаха четири последователни загуби в шампионата и ще направят всичко възможно да се доберат поне до точката днес.

По-рано през седмицата Даниел Моралес за завърна начело на Ботев (Враца), след като преди това бе старши треньор на отбора в първата половина на сезон 2021/2022 година. Срещата с Хебър се явява негов повторен дебют начело на „зелените“, a наставникът определи трите точки като „задължителни“.

Извън групата на врачани остава опитният защитник Мартин Кавдански, който изтърпява наказание от един мач заради червения картон, който получи срещу Лудогорец (0:4) в последния кръг.

Един срещу друг

Съперничеството между Хебър и Ботев (Враца) е сравнително кратко и протича почти изцяло в края на изминалото хилядолетие. Първият шампионатен сблъсък между двата отбора е исторически за пазарджиклии.

На 20 август 1989 година Хебър играе първото си домакинство и постига първата си победа в „А“ група именно срещу врачани. След доброто представяне в дебютния мач в елита (въпреки добрата си игра Хебър губи като гост с 1:3 от ЦСКА), 15 000 зрители изпълват трибуните на стадион Бенковски и стават свидетели на оспорван и качествен сблъсък. Хебър има голямо игрово предимство, но трябва да се потруди доста, след като Валентин Станчев дава аванс на гостите в 24-ата минута. В 35-ата минута натискът на пазарджиклии най-накрая дава резултат, а голмайсторът е повече от неочакван – Красимир Узунов, който посреща една отбита топка и с далечен удар праща топката в мрежата на Румен Ненов. Две минути преди края на първата част Кирил Василев праща топката в мрежата за втори път и хвърля в екстаз трибуните, които бурно приветстват първият пазарджишки успех в елитната група.

В ответният сблъсък, игран на 3 март 1990 година във Враца Хебър слага началото на една неприятна серия от гостувания, в които не може да отбележи гол, което, в комбинация с няколко колебливи домакински представяния, води до изпадането на отбора в „Б“ група. Отново Валентин Станчев е в ролята на екзекутор на пазарджиклии и носи победата на Ботев с гол от дузпа в 38-ата минута.

Още в следващия сезон двата отбора отново се изправят един срещу друг, този път в „Б“ група. През този сезон Хебър е с класа над всички останали в групата и за никого не е изненада, че успява да победи убедително врачани с 4:1 в Пазарджик. След само 4 минути игра Милушев извежда домакините напред, преди Роман Ружинов да удвои преднината в 25-ата. Пет минути преди края на полувремето Илиев връща един гол след точно изпълнена дузпа, но след още 4 минути Николай Митов възстановява преднината от два гола. Крайният резултат е оформен от Георги Гаджев в 78-ата минута.

В двубоя от пролетния полусезон, изигран на 4 май 1991 година Хебър печели с 2:0 след голове на Милушев и Митов, с което до голяма степен си осигурява виза за А група. Победният ход на пазарджиклии през този сезон и бързото завръщане в елита дават огромни надежди за бъдещи успехи на феновете на отбора, но едва ли те са очаквали, че това ще се окаже и последния успех на Хебър над този съперник.

В следващите три случаи, когато двата отбора се изправят един срещу друг, врачани неизменно печелят пълния комплект от точки. През сезон 1992/93 футболистите от Враца записват дубъл, печелейки в края на август на стадион Бенковски с 1:0 след гол на Яков, и с 2:0 домакинството си във Враца в края на март 1993 година. В края на този сезон и двата отбора отново са под чертата осигуряваща спасение, но този път след административно решение за създаване на две „Б“ групи – Северна и Южна, и двата отбора запазват професионалния си статут, но географското разположение на Пазарджик и Враца слага край на съперничеството на Хебър и Ботев за известно време.

След този сезон, двата отбора изиграват още само един мач – на 20 май 2000 г, когато Ботев печели на свой терен с 2:1. Двубой в Пазарджик не се играе, тъй като на практика през есента Хебър играе във В група, преди да се обедини с Искър (София) и да заиграе във втория ешелон, а в последствие да си извоюва и право да играе за трети път в елита.

Статистиката

Мачове за първенство: 7
Победи за Хебър: 3
Победи за Ботев: 4
Равенства: 0
В Пазарджик: 3 мача, 2 победи за Хебър и 1 за Ботев при голова разлика 6-3 за Хебър;
Във Враца: 4 мача, 1 победа за Хебър и 3 за Ботев при голова разлика 5-3 за Ботев;
В А група: 2 мача, 1 победа за Хебър и 1 за Ботев при голова разлика 2-2
Най-голяма победа за Хебър: 4:1 на 3 октомври 1991 г.;
Най-голяма победа за Ботев: 2:0 на 27 март 1993 г.

Любопитни факти

• Двата отбора никога не са завършвали наравно в мачовете си за първенство
  • Хебър печели първата си победа в елита срещу Ботев (Враца)
  • Първото домакинство на Хебър в А група е срещу Ботев (Враца)
  • През четирите сезона, в които отборите се срещат, поне един от тях или изпада или печели промоция. През сезон 1989/1990 и 1992/1993 и двата отбора изпадат (първо от „А“ група, а после и от „Б“ група), а през сезони 1990/1991 и 1999/2000 Хебър печели промоция за елита.
  • За първи път в историята на съперничеството, някой от отборите ще домакинства на неутрален терен.
  • Хебър все още няма домакинска победа. Двата успеха до тук през кампанията дойдоха при гостувания – над Ботев (Пловдив) и Спартак (Варна)
  • Хебър е отборът с най-слабата атака от началото на сезона – само 4 отбелязани гола. Всички те са дело на български
    играчи – два на Октай Хамдиев и по един на Чаворски и Цветелин Тонев.
  • има три сухи мрежи в 10 мача от началото на сезона. И в трите Хебър спечели точки – общо 7
  • Ботев (Враца) победи същите два отбора като Хебър от началото на сезона – Ботев (Пловдив) и Спартак (Варна), но като домакин
  • Врачани имат втората най-слаба защита в Първа лига с 21 допуснати гола. Най-много е инкасирал Спартак (Варна) – 24
  • Даниел Моралес ще е третият треньор, който ще води тима от началото на сезона след Росен Кирилов и Влади
    Вутов. За сравнение трима наставници водиха Ботев през целия минал сезон – Моралес, Ивайло Димитров и Дженаро
    Йецо
  • И двата отбора играят в зелено като титулярен цвят
  • Италианците, които ръководят Хебър са били начело и на Ботев (Враца)

Билетите

Цената на билетите е 10 лева и за домакини и за гости и пропуските може да бъдат купени единствено от касите до стадион „Васил Левски“ в столицата.

Съдиите

Главен съдия на срещата ще бъде Георги Кабаков, който досега не е ръководил мачове на Хебър в елита. За Ботев той е свирил 12 срещи, от които 4 победи и 4 равенства при голова разлика 10:9. Асистенти са Мартин Маргаритов и Диян Вълков. За ВАР ще отговаря Ивайло Стоянов, а асистент за видеоповторенията ще бъде Павлета Рашкова. Четвърти съдия е Стоян Арсов, а съдийски наблюдател Стоян Алексиев.