Хебър загуби от Шахтьор (Солигорск)

Време за четене: 3 минути

Шахтьор (Солигорск) победи драматично с 3:2 (22:25, 25:15, 25:14, 19:25, 9:15) Хебър в първия мач от втория кръг на волейболната шампионска лига за мъже.

Срещата се игра в пазарджишката спортна зала „Васил Левски“ и премина през два обрата и късна драма в полза на отбора от Беларус. Така пазарджиклии не успяха да вземат предимство преди гостуването си в бившата съветска република, което ще бъде на 28 октомври от 18:30 часа в Солигорск.

В този мач хебърци показаха игра, белязана от големи амплитуди.

В началото „тигрите“ не успяха да намерят ритъма си и дадоха гейм на противника от собствени грешки. След това бяха повече от категорични в следващите две части. Спад на концентрацията в четвъртата част вкара мача в тайбрек, в който Шахтьор материализира психологическото си превъзходство.

В първия гейм Хебър диктуваше темпото до 14:12, след което позволи на съперника да изравни при 14:14.

След равностойни минути, сервисът на Шахтьор даде разликата. Добри изпълнения на Андрей Марченко позволиха на неговите съотборници да се откъснат с три точки – 22:19. Домакините все пак успяха да намалят до 21:22, но в този момент не можаха да отиграят на сайдаут и да изравнят резултата. Последва успешна блокада на беларусите, които увеличиха преднината на 24:21. За пълен обрат хебърци нямаха сили и Шахтьор спечели първия гейм.

Българският първенец стартира с различно лице през втората част и показа категоричност в играта си.

Стабилизира посрещането и засили сервиса. Агресивната игра веднага повлия положително и Хебър поведе с четири точки разлика – 10:6. Преднината даде още по-голям импулс, като в следващите минути пазарджиклии бяха все така безапелационни. Успеваемостта в атака бе висока и те увеличиха аванса си до 18:10. До края нашите буквално прегазиха съперника и спечелиха гейма с разгромна разлика.

Хебър показа класата си в третата част, като го спечели още по-категорично и остави съперника на 14 точки.

Ефективният начален удар отново бе в основата на разликата. Тон даде Николай Къртев, а след изявите му домакините се откъснаха с 13:9. Гостите започнаха да грешат, разстроиха играта си и Хебър отново реализира голяма преднина за 20:12. Това бе достатъчно и „тигрите“ спечелиха третия гейм.

Бързите успeхи доведоха до спадане на концентрацията при пазарджилии. Гостите използваха момента, активизираха се и поведоха с 10:5 и 15:10 в четвъртата част. Нашите не успяха да излязат от негативната ситуация, останаха в ролята на догонващ и мачът влезе в тайбрек. Там пазарджиклии не започнаха добре, нямаше настроението и агресивността. Съперникът взе нещата в свои ръце и поведе с 6:3 и 11:6. Разликата бе нестопяема и Шахтьор се поздрави с крайния успех.

След този развой, родният представител се нуждае от победа с 3:0 или 3:1 гейма, за да успее да докара развоя до Златен гейм. Той обаче ще бъде в залата на Солигорск, което допълнително утежнява ситуацията.

Хебър: Гьорги Гьоргиев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Якопо Масари, Виктор Йосифов, Николай Къртев – Теодор Салпаров – либеро (Стойко Ненчев, Мартин Симеонов, Иван Станев);

Шахтьор: Алексей Кураш, Павел Авдоченко, Владислав Лошаков, Иля Буров, Андрей Марченко, Артьом Маско – Евгений Хритский – либеро (Евгений Сич, Максим Бехатка, Рухор Юшчюк).