Преди Миньор (Перник) – Хебър

Време за четене: 5 минути

Хебър гостува на Миньор (Перник) в мач от XXXI кръг на Втора професионална лига.

Срещата ще се състои на 7 май, петък, от 13:45 часа на стадион “Миньор” в Перник и ще се предава директно по Диема спорт.

Нашият отбор

„Зелените“ не загубиха от втория в класирането Локомотив (София), но пък загубиха две точки в битката за третото място. Затова ако искат да играят бараж за Първа лига, победата над Миньор е задължителна.

В игра за Хебър се завръща конструктивният халф Евгени Игнатов, който изтърпя наказанието си от един мач. Централният защитник Томислав Папазов, който е наказан за два мача, ще пропусне и мача с Миньор.

Съперникът

Миньор се намира на осма позиция в класирането с 34 точки. Отборът има девет победи, седем равни мача и десет загуби, а головата разлика е 24:31. От началото на пролетния полусезон „чуковете“ имат само една загуба – от Спортист в Своге. След това записаха серия от четири победи с по 1:0, а в момента са в серия от четири равни мача.

В последния си мач Миньор завърши 1:1 като домакин на Струмска слава. Срещата предложи интересен футбол, като за първи път от дълго време имаше фенове на трибуните на „Стадиона на мира“. Борислав Николов откри за гостите в началото на второто полувреме, а Борис Галчев изравни минути по-късно от дузпа.

Последният мач

В предишния мач Хебър спази традицията от последните няколко сезона и победи у дома, този път с 2:0. Срещата беше от XIV кръг на Втора лига и се игра при закрити заради COVID-19 пандемията врати на стадион “Георги Бенковски” в Пазарджик.

Треньорът на Миньор Христо Янев пусна експериментален състав, тъй като не можеше да разчита за мача на седем основни футболисти. Заради контузии и наказание в групата не попаднаха капитанът Томислав Павлов, Борислав Будинов, Веселин Васев, Калоян Йосифов, Павлин Чиликов, Тони Стоичков и Четин Садула.

Още в шестата минута Красимир Илиев разпечати мрежата на перничани с удар от десетина метра. В 16-та минута на голова позиция излезе Живко Петков, който по идентичен начин покачи на 2:0 за Хебър. Радостта на „зелените“ от победата бе помрачена от тежка контузия на Жак Пехливанов след една откровена балтия на футболист от Миньор в средата на втората част, която го извади от игра до края на сезона.

Хебър игра в състав: Александър Любенов (капитан), Томислав Папазов, Ивайло Тодоров, Живко Хаджиев, Цветелин Тонев, Жак Пехливанов (59 – Йордан Тодоров), Красимир Илиев, Георги Каракашев, Октай Хамдиев (90 – Стоян Сотиров), Мартин Вълчинов (80 – Васил Божинов), Живко Петков.

Един срещу друг

Хебър и Миньор са се срещали в трите най-високи нива на българския футбол, като най-много срещи (29) са регистрирани във второто ниво на футболната пирамида. Перничани са спечелили почти половината от тези мачове – 14, а Хебър – 8, като в още 7 случая не е излъчван победител. Мачовете в „А“ група са само 4, като в тях Хебър има положителен баланс (2 победи и 2 равенства). В третото ниво (Югозападна В група/Трета лига) изиграните мачове са 10, като в тях и двата отбора имат по 5 победи и само едно равенство.

Най-голяма победа за Хебър: 3:0 през сезон 2000/2001

Най-голяма победа за Миньор: 4:0 на три пъти – през сезон 1971/1072 и 1993/1994 в Перник и през сезон 2004/2005 в Пазарджик.

В Пазарджик: 23 мача, 13 победи за Хебър, 5 равенства и 5 победи за Миньор при голова разлика 33:22;

В Перник: 24 мача, 1 победа за Хебър, 5 равенства и 14 победи за Миньор при голова разлика 26:53.

Последна победа на Миньор в Пазарджик: 4:0 през сезон 2004/2005.

Съдиите

Габровецът Петър Кузев получи наряда за главен арбитър на предстоящия мач. Първи асистент на Кузев ще бъде Мартин Мачев от Плевен, а като втори ще се изявява Александър Апостолов от Велико Търново. В ролята на четвърти съдия ще бъде Йото Гарабедов от София. Съдийски наблюдател е Иван Кюркчиев, също от столицата.