Джудистите на Кодокан са лидери по медали на държавния личен шампионат за юноши и девойки

Време за четене: 2 минути

Спортен клуб „Кодокан“ (Пазарджик) за пореден път доказа своята висока класа и отличната подготовка на джудистите си.

На проведения през почивните дни в Пазарджик Държавен личен шампионат за юноши и девойки „Кодокан“ спечели максимален брой медали и доминира над всички останали отбори.
При юношите възпитаниците на бронзовия олимпийски медалист Георги Георгиев взеха две титли, сребро и бронз. Първи триумфира Емил Вълчев (кат. 66 кг) след успех над Кирил Мутафчиев (ЦСКА), а Мариян Палев (кат. 73 кг) се справи с Преслав Николаев (“Биоком”, Сливен). Двамата заслужено се изкачиха до най-високото стъпало на стълбичката и донесоха златото за отбора и града. Двете титли идват напълно очаквано, тъй като и Мариян Палев, и Емил Вълчев имат вече доказани качества и отлично представяне на проведените състезание. Двамата са ученици в Спортното училище, а към тях се присъединява със сребърен медал и друг техен съученик – Христо Вълков (сат. 81 кг). Бронзовото отличие пък отиде при Васил Величков (кат. 50 кг).

Андрей Ганчев и Любомир Грозданов също заслужават адмирации с класиране на пето място след оспорвани битки със силна конкуренция.

Още една плеяда от възпитаници на „Кодокан“ и Спортното училище намериха място сред най-силните – Георги Дамянов, Станислав Гушков, Виктор Танковски, Ивелин Танковски, Димитър Спасов, Димитър Куртаков, Стефан Ъшък, Божидар Петров и Ангел Славков заеха място в десетката на най-добрите джудисти.

При девойките старша възраст Радина Сербезова показа висок дух и хъс за победа и се класира втора в кат. 63 кг. Мария Малинова (кат. 52 кг) спечели бронзовото отличие, също трета в класирането стана и Лина – Мария Александрова в кат. 70 кг.

Яна Джимова и Мария Горева се класираха пети, Лили Михайлова стана седма в кат. 44 кг, Маринела Янева – девета в кат. 63 кг.

Така с актив от общо 6 медала СК „Кодокан“ се очерта като лидер сред отборите в страната. Това постижение е особено значимо, като се има предвид, че в надпреварата участваха рекорден брой състезатели – 460, като на татамито излязоха 319 юноши и 142 девойки. Първенството, което предложи много оспорвани битки, беше открито от кмета Тодор Попов, а състезателите бяха поздравени от Георги Георгиев – бронзов олимпийски медалист, президент на СК „Кодокан“ и директор на Спортното училище в Пазарджик. Сред официалните гости бяха Ренета Камберова и вицепрезидентът на Българската федерация Джудо Даме Стойков.