Преди Янтра (Габрово) – Хебър

Време за четене: 7 минути

Хебър гостува на Янтра (Габрово) в следващия си сблъсък от Втора лига на стадион “Христо Ботев”.

Срещата ще се състои на 14 март, неделя, от 15:30 часа.

🗓 Неделя, 14 март;
🏟 Стадион “Христо Ботев”;
15:30 часа;
⚽️ Янтра (Габрово) – Хебър;
✊🏻 Зелените напред! #fchebar

Нашият отбор

Мачът с Янтра ще бъде четвърто поред гостуване за Хебър, който няма мач в Пазарджик от началото на пролетния полусезон. В първия си мач „зелените“ загубиха от Пирин (Благоевград) с 2:0 и победиха Струмска слава и Септември съответно с 2:0 и 1:0. Интересен факт е, че в двата си мача досега Янтра също игра с Пирин и Струмска слава, но беше домакин.

След двете поредни победи отборът се намира във възход и всички са мотивирани за трета такава. За предстоящия мач Николай Митов няма да може да разчита на трайно контузените Жак Пехливанов, Мартин Вълчинов и Тодор Гочев.

Съперникът

Янтра се намира на 14-а позиция в класирането с 12 точки и голова разлика 14:31. Отборът има три победи, три равенства и 12 загуби. През пролетния полусезон габровци изиграха само два мача, и двата в Габрово – срещу Пирин (Благоевград), загубен с 2:0, и срещу Струмска слава.

Преди седмица Янтра допусна неочаквана и нелогична загуба от Струмска слава (Радомир) в XXI кръг от първенството във Втора лига. Срещата се игра на стадион „Христо Ботев“ и завърши при резултат 0:1. В главно действащо лице се превърна реферът Мирослав Кузманов от София, който даде дузпа на гостите, превърната от Симеон Вешев в гол в 37-та минута, подмина явна такава за Янтра в добавеното време и извади общо два червени и девет жълти картона в срещата.

Янтра започна активно мача и създаде 4-5 опасности пред вратата на гостите в първите 15 минути. Удари отправиха Християн Кожухаров, Петър Казаков и Иван Петков. В 37-та минута Марио Дилчовски влезе на скорост в наказателното поле на Янтра и се строполи, побутнат леко от Георги Върбанов. След сигнал на асистента Петър Рангелов от Перник, главният съдия посочи бялата точка и Вешев превърна дузпата в гол. От там нататък футбол почти не се игра. Тимът от Радомир се прибра изцяло в собствената си половина и основно бавеше играта и се бранеше. На практика за цял мач съставът на Владимир Димитров не отправи от игра нито един точен удар по посока на габровската врата. Нещата за Янтра се влошиха допълнително в края на първата част. Сбутване между Ивайло Иванов и Вешев доведе до по-сериозна разпра между играчите на двата отбора и Костадин Гаджалов получи директен червен картон.

Макар и с човек по-малко, Янтра продължи да бъде по-активният отбор и в началото на втората част. В 60-та минута численото равенство на терена беше възстановено. Вешев реши да бави при смяната си и получи втори жълт картон. До края гостите не излязоха от половината си. Натискът на габровския тим доведе до няколко удара покрай вратата на Казаков и Петков и отлична голова възможност за Влади Мисяк в 84-та минута. Той обаче не успя да преодолее вратаря Драгомир Петков. В даденото едва триминутно продължение на срещата Димитър Петков игра с ръка в наказателното поле пред очите на рефера Кузманов, но столичният арбитър реши, че няма основание да отсъди наказателен удар и Струмска слава взе трите точки.

Янтра: Иван Гошев, Пламен Тенев, Костадин Гаджалов, Мартин Ангелов (79 – Атанас Стоименов), Георги Върбанов (79 – Владислав Мисяк), Христо Митев, Петър Казаков (85 – Стоян Иванов), Ивайло Иванов, Димитър Видев (51 – Константин Иванов), Християн Кожухаров, Иван Петков.

Срещата с Хебър ще пропуснат Костадин Гаджалов, Христо Митев и капитана Християн Кожухаров. И тримата са наказани за по един мач – Гаджалов заради изгонването му в двубоя срещу Струмска слава, а Митев и Кожухаров заради натрупани по пет жълти картона.

След този мач и предстоящата пауза във Втора лига Янтра няма да домакинства в Габрово. Причината е, че в началото на април трябва да стартира ремонт на стадион „Христо Ботев“. Ще бъдат реновирани както теренът на съоръжението, така и лекоатлетическата писта. Средствата ще бъдат отпуснати от ММС. Вариантите за домакинство на Янтра са Севлиево, Дряново, Трявна и Велико Търново.

Снимки и информация: Янтра (Габрово)

Предишният мач

В предишния мач Хебър победи с 4:0. Близък до съвършенството мач изнесе халфът на Хебър Андриан Краев, който вкара хеттрик във вратата на габровци, а с едно попадение за отбора на Николай Митов се отчете и Жак Пехливанов.

Хебър игра в състав: Александър Любенов (капитан), Цветелин Тонев (73 – Стойчо Папазов), Тодор Гочев (73 – Йордан Тодоров), Ивайло Тодоров, Томислав Папазов, Жак Пехливанов (63 – Красимир Илиев), Георги Каракашев, Андриан Краев, Мартин Вълчинов, Димитър Законов (63 – Тодор Чаворски), Живко Петков (63 – Александър Димитров);

Един срещу друг

Подобно на останалите футболни центрове от Северна България, съперничеството на Хебър с представителния тим на Габрово започва през втората половина на 80-те години на миналия век в единната “Б” Републиканска футболна група. Първият мач за първенство между двата отбора се изиграва навръх Никулден през 1987 година и завършва без победител – 2:2. Габровци на два пъти повеждат в резултата чрез Карадалиев (36) и Ибришимов (73), но хебърци успяват да отвърнат на предизвикателството и на два пъти изравняват след точно изпълнена дузпа от Радко Димитров (61) и Кирил Василев (88). По подобен начин се развиват събитията и в ответния мач, само че тогава Янтра повежда на три пъти а пазарджиклии на три пъти възстановяват равенството. Ганчев, Димитров и Ибришимов бележат за домакините, докато попаденията за Хебър са дело на Пламен Власев, Спас Кузев и Тодор Игнатов.

През следващия сезон Янтра печели първия мач, игран на 10 септември 1988 г. в Габрово, с 2:0 след точни удари на Илиев и Димитров. Ответният мач в Пазарджик влиза в историята като първият официален мач изигран на сегашния стадион „Бенковски“, носещ по това време името „Септември“. В следобеда на 26 март 1989 година, близо 12 хиляди зрители по трибуните стават свидетели на минималната победа за Хебър, дошла след прекрасно изпълнение на свободен удар от Радко Димитров в 48-ата минута. В края на сезона Хебър печели промоция за елита, а година по-късно това прави и отборът от Габрово.

След успешно издържания поправителен изпит и повторното влизане на пазарджиклии в “А” група, съперничеството се подновява в елита. Двубоят от петия кръг на сезона в Габрово завършва при нулево равенство, а през март 1992 Хебър записва третата си (и за съжаление останала и последна победа) през сезона, надделявайки с 2:1. Атанас Пашев и Кирил Василев дават бърза преднина на пазарджиклии, а натискът през второто полувреме на гостите води само до един гол след точно изпълнена дузпа от Динев 20 минути преди края.

След кратко прекъсване и поредното реформиране на второто ниво на българския футбол, съперничеството се подновява през сезон 1995/1996. В мач от третия кръг на първеството на “Б” група хебърци печелят с 4:1 на стадион “Бенковски” срещу съперника си, който по това време носи името Чардафон. Двамата братя Папазови дават преднина на пазарджиклии до 30-ата минута, а в края на полувремето Георги Кьосев прави резултата класически. Малко след подновяването на играта Мирослав Генчев напълно обезсърчава габровци, които успяват да направят загубата си по-почетна чрез Щерев в 72-ата минута. Ответният двубой в Габрово завършва с победа с 2:0 на домакините. Сезон 1996/1997 е катастрофален за пазарджиклии и ги праща отново в аматьорския футбол и логично габровци печелят и двата мача – 1:0 в Габрово и 3:1 в Пазарджик. През сезон 2005/2006 година в Западната “Б” група есенният двубой в Пазарджик завършва с равенство 2:2, а през пролетта габровци печелят домакинството си с 2:0.

Статистиката

Мачове за първенство: 13;

Победи за Хебър: 4;

Победи за Янтра: 5;

Равенства: 4;

Голова разлика: 19:19;

В Пазарджик: 7 мача, 34 победи за Хебър, 2 равенства и 1 победа за Янтра при голова разлика 16:9 за Хебър;

В Габрово: 6 мача, 0 победи за Хебър, 2 равенства и 4 победи за Янтра, при голова разлика 10:3 за Янтра;

Най-голяма победа за Хебър: 4:0;

Най-голяма победа за Янтра: 3:1.

Съдиите

Главен съдия на мача ще бъде Ивайло Ненков от София. За помощници на Ненков са назначени Павлин Михайлов и Борислав Колев също от София. Четвърти рефер на срещата ще бъде Иван Иванов (София), а съдийски наблюдател Красимир Василев. Делегат на БФС ще е Илчо Цанков от Силистра.

Ивайло Ненков беше в Габрово и преди седмица като четвърти арбитър на двубоя със Струмска слава (Радомир). До момента той е ръководил два мача на Янтра – домакинството на Витоша (2:1) и гостуването в Своге (0:1). Беше в ролята на четвърти съдия и при визитата на Янтра на Нефтохимик в Бургас (1:1).