Преди Хебър – Банско

На 25 ноември 2017 година, събота, Хебър ще посрещне на стадион “Георги Бенковски” ФК Банско в мач от последния за есенния полусезон 17-ти кръг на Югозападната трета лига.

Нашият отбор

В нашия отбор няма наказани състезалите. Трайно контузен е само Атанас Велев.

Съперникът

В предишния кръг Банско победи Балкан (Ботевград) с 6:2 на стадион “Свети Петър”. През седмицата се случиха и някои промени в ръководството на клуба. С решение на редовно събрание на ОбС футболен клуб Банско има ново ръководство. Петчленният Съвет на директорите бе избран с пълно единодушие – 17 от 17 гласа. До смяната на началството на стадион „Свети Петър“ се стигна по инициатива на кмета Георги Икономов след изпълнения със съмнения от всякакъв характер катастрофален минал сезон, а като мотив бе изтъкната „необходимостта от реорганизация на мениджърския екип, която да доведе до по-голяма ефективност и прозрачност“.  Както е известно, отборът от курортния град стана изцяло общински през есента на 2014 година, когато тогавашният съсобственик „Юлен“, който осигуряваше половината от бюджета в размер на 350 000 лева, напусна. Последва спад в представянето на отбора и криза, за да се стигне до пролетта на 2017-а, когато след 9 години в професионалния футбол, 7 от които неизменно в топ 5, „козлите“ изпаднаха при аматьорите. Сега по идея на Георги Икономов всяка от политическите партии в ОбС трябваше да излъчи своя номинация за новия Съвет на директорите. От предишното ръководство излязоха дългогодишният деятел на футбола в града Георги Коцев, Борислав Еринин и Александър Въчков. В настоящия състав обаче останаха изпълнителният директор Йордан Баряков и икономистката Христина Валеюва, които са от квотата на ГЕРБ. БСП се спря на бизнесмена Иван Дурчов. Той е син на лидера на “Столетницата” в града Костадин Дурчов. ВМРО предложи настоящия специалист по физическа подготовка и треньор на вратарите на „козлите“ Антон Андонов, който от 10 години работи в клуба. Петото място пък зае Крикор Румян – редакционен директор на първата печатна медия в Банско вестник „Банско утре“, който бе номиниран от сдружение „Бъдеще за община Банско“. На практика той единствен от новия началнически тръст на „Свети Петър“ не е банскалия.

Предишните мачове

Хебър и Банско са се срещали само 4 пъти, като Хебър има една победа, едно равенство и две загуби. През сезон 2007/2008 съперниците си размениха по една домакинска победа. Хебър победи с минималното 1:0 с гол на Иван Ранчев и загуби в Банско с 4:0.

Двубоят през 2009-та в Пазарджик завърши 2:2. На практика този мач се оказа решаващ за класирането и сложи край на амбициите на Хебър за влизане в “Б” група. Интересен факт е, че тогава мачът също беше от последния кръг на есенния полусезон.

Мачът започна с пет минути закъснение заради мъглата на стадион „Георги Бенковски“.

Хебър натисна съперника си и още в петата минута поведе с 1:0 с гол на Цветан Панайотов след атака по левия фланг. В 21-вата минута От ъглов удар Бориславов подаде късо към Панайотов, който центрира и Адалберт Зафиров с крак вкара в мрежата за 2:0. В 58-мата минута Дурчев от гостите намали резултата с далечен удар от около 30 метра по земя. През второто полувреме Банско владееше инициативата и сериозно натисна отбора на Хебър. В последните минути на мача гостите окупираха наказателното поле на Костадин Янев, който се отличи с няколко добри спасявания. В 86-тата минута Иван Курбанколев излезе сам срещу вратаря на Банско, но пропусна да отбележи и да затвърди победата. В 90-тата минута след меле пред вратата на Хебър гостите изравниха. Първоначално Янев изби, топката среща гредата, там Кендашки се оказва най-съобразителен и стреля към вратата. Въпреки че защитник на Хебър изби на голлинията, страничната съдийка отсъди гол – 2:2.

Хебър: 1. Костадин Янев, 2. Васил Геров (капитан), 4. Валентин Найденов, 5. Мартин Зафиров, 6. Адалберт Зафиров (73 – 23. Валентин Живаков), 16. Владимир Йонков, 9. Цветан Панайотов, 13. Хари Бориславов, 15. Стойчо Бойчев (79 – 7. Иван Курбанколев), 19. Петко Нихтянов, 17. Димитър Стоянов (67 – 16. Mайк Mуила).

Банско: 16. Митев (63 – 1.Гюмов), 14. Шосов, 19. Недашки, 4. Здравков (ж. к.), 5. Дурчов (капитан, ж. к.) 6. Кочанов (ж. к.), 10. Бисер Влайков (ж. к.), 7. Дзонов, 18. Стойков, 9. Павлов (81 – 21. Богоев), 17. Куртелов (71 – 11. Заков ж. к.).

Главен съдия: Йордан Воденичаров
Помощници: Юлиян Тодоров и Деница Крумова
Резервен съдия: Илияна Богданова

Последният мач между двата отбора беше на 31 май 2008, точно на рождения ден на клуба

Хебър гостува на Банско в мач от 36-ия кръг на първенството на Югозападната “В” група. Момчетата на Атанас Пашев загубиха с 3:1. Двубоят се игра от 17:00 часа на стадиона в град Добринище, където Банско играеше своите домакински мачове от пролетта, след обединението на двата благоевградски Пирин-а и преместването на втородивизионния Пирин в скиорския център. Преди този кръг Хебър заемаше четвъртото място в класирането с 66 точки, а съперникът беше шести с 10 точки по-малко. Двубоят за пазарджиклии пропусна Васил Геров, който беше наказан. Геров е единственият футболист от тогавашния отбор, който ще излезе утре срещу Банско.

Класирането

Банско се намира на пето място със 7 победи, 4 равни мача и 5 загуби, с голова разлика 23:17 и 25 точки. Хебър е на трета позиция с равен брой точки с втория Вихрен, по 37, но отстъпва на санданчани в преките двубои и голова разлика.

#   Отбор П Р З ГР Т
1 ЦСКА 1948 (София) 16 14 2 0 46:11 44
2 Вихрен 1925 (Сандански) 16 12 1 3 36:14 37
3 Хебър 1918 (Пазарджик) 16 12 1 3 31:10 37
4 Септември (Симитли) 16 9 3 4 28:13 30
5 Банско (Банско) 16 7 4 5 23:17 25
6 Миньор (Перник) 16 7 3 6 19:17 24

Най-голяма победа за Хебър: 1:0 през сезон 2007/2008

Най-голяма победа за Банско: 4:0 през сезон 2007/2008.

В Пазарджик: 2 мача, 1 победа за Хебър и 1 равенство при голова разлика 3:2;

В Банско: 2 мача; 2 победи за Банско при голова разлика 1:7.

Последна победа на Банско в Пазарджик: няма такава.

• В четирите шампионатни сблъсъка между двата отбора няма регистрирана победа на гостуващия отбор;
  • За последен път Хебър е домакинствал в заключителния мач на полусезона през сезон 2008/2009. Тогава, на 30 ноември 2008 година, пазарджиклии побеждават Ботев Ихтиман с 1:0.

Тенденции:

• Хебър е в серия от 4 поредни победи. За последен път пазарджиклии не спечелиха при визитата си в Самоков, когато завършиха 2:2 с местния Рилски спортист.
  • Банско спечели последните си два мача, съответно срещу Ботев (Ихтиман) с 1:0 и Балкан (Ботевград) с 6:2, като и двата мача се играха на стадион “Свети Петър” в курортния град. Любопитното е, че с двубои банскалии прекъснаха една кошмарна черна серия от седем последователни мача без успех.
  • Банско спечели за последен път като гост на 2 септември тази година, надигравайки Германея в Сапарева баня с 3:1

Съдиите

Павел Цеков
Павел Цеков

Мачът ще се ръководи от Павел Цеков от София. Негови помощници ще бъдат Петър Стойчевски и Стефан Пецанов също от София. Четвърти съдия е Светослав Михайлов, а делегат Спас Иванов.

Времето

Очаква се облачно време с температура 10 градуса, слаб южен вятър със скорост около 1,8 метра в секунда. Вероятността за валежи е 19%.

Желаем успех на нашия отбор! Само Хебър!